Sneon 12-10-2019

Weppers freed 11-10-2019
11 oktober 2019
Weppers moandei 14-10-2019
14 oktober 2019

Hawwe jim wat aardichs te melden oer je wedstriid, in ferslach of oars wat aardichs, mail it dan nei aant@vv-sds.nl en/of willem@vv-sds.nl.

Der binne meast útwedstriden ôflast……….. Foar de boksen kin net fuotballe wurde (JO8 en de Mini-League). Wy hoopje dat it hjir by bliuwt………

It giet fierders allegear troch yn Easterein! Yn elts gefal wat it keunstgersfjild en it B-fjild betreft.

Yn Makkum is it fjild om 11.15 oere ôfkeurd. Makkum 3 – SDS 3 giet fannemiddei dus net troch.

SDS 1 mei fannemiddei sawisa fuotbalje, want sy spylje yn Aldehaske op keunstgers tsjin Oudehaske 1.
Afbeelding

09:00 ST SDS/Nijland JO17-2 Balk JO17-2 0-14
09:00 SDS JO12-1 SC Bolsward JO12-2 2-9
09:00 SDS JO11-1 Leeuwarder Zwaluwen JO11-3 13-2
09:00 SDS JO8-1 SC Bolsward JO8-2 g.n.t.
10:30 SDS MO19-1 S.F. Deinum MO19-1 1-5
10:40 ST SDS/Nijland JO15-1 MKV’29 JO15-1 1-3
12:15 SDS JO19-1 Frisia JO19-2 5-2
12:30 SDS VR1 Mulier VR1 17-0
14:30 SDS 2 DWP 2 1-1
14:30 SDS 5 Walde De 2 4-2
08:45 Balk JO17-1 ST SDS/Nijland JO17-1 g.n.t.
09:00 Hardegarijp MO13-1 SDS MO13-1 g.n.t.
09:30 SSS’68 JO9-1G SDS JO9-1 g.n.t.
10:30 ST IJVC/Blauwhuis JO15-2 ST SDS/Nijland JO15-2 g.n.t.
10:30 QVC JO10-1 SDS JO10-1 13-3
11:30 ST Mulier/Arum/Stormvogels’64 JO19-2 SDS JO19-2 g.n.t.
14:30 Oudehaske 1 SDS 1 1-1
14:30 Makkum 3 SDS 3 g.n.t.
15:00 Scharnegoutum’70 4 SDS 4 g.n.t.

Oudehaske 1 – SDS 1      1-1

SDS sleept een punt uit het vuur in Oudehaske

SDS hoopte zaterdag in Oudehaske weer eens op een driepunter, maar was uiteindelijk blij met een zwaarbevochten punt (1-1). De eerste helft was voor SDS en het had toen ook een paar keer moeten scoren, maar het was Oudehaske dat ging rusten met een voorsprong. Na de achterstand zette SDS alles op alles om gelijk te maken, maar de grote kansen waren voor een counterend Oudehaske. De thuisclub maakte het echter niet af en kort voor tijd viel de gelijkmaker dan toch.

Bij SDS waren Pieter Sijtsma en Lourens van der Pol ondanks hun blessures van vorige week weer van de partij. Gerwin Sybesma ontbrak nog wel door een enkelblessure en ook de zieke Habtamu de Hoop kon niet op worden gesteld. Er moest dan ook even geschoven worden, maar uiteindelijk stond er weer een goed team dat voor de drie punten naar Oudehaske kwam.

Dat bleek de eerste helft ook wel, want de beste kansen waren voor de bezoekers, die helaas niet heel makkelijk het net vinden momenteel. Misschien waren de kansen ook niet groot genoeg, maar het leek wachten op een doelpunt. Pieter Sijtsma en Peter Hoogerwerf kregen beide een grote schietkans en bijna elke corner leek er in te kunnen gaan de eerste helft. Wierd Hofstra kopte er één op de onderkant van de lat en Matthijs Postma leek even later wel te gaan scoren, maar zijn inzet werd van de lijn gekopt.

Ondertussen had de prima spits van Oudehaske, Robbert Bouma, de score geopend namens de thuisclub. Na een fout achterin was het zo ongeveer de eerste keer dat Oudehaske gevaarlijk werd en het tegendoelpunt was dan ook volledig tegen de verhouding in en volstrekt onnodig, maar die tellen ook gewoon. De thuisclub had er geen boodschap aan en counterde bijna naar nog een goal, maar de paal redde SDS dit keer.

Na de rust ging SDS nog nadrukkelijker op zoek naar doelpunten en nam daarbij het risico om tegen een counter aan te lopen. Kansen creëren lukte helaas niet echt meer en Oudehaske kwam er een paar keer levensgevaarlijk uit, maar liet SDS in leven. In deze fase had de thuisclub de wedstrijd moeten beslissen, maar er zat weinig logica in dit duel en dus maakte SDS gelijk. Eerst had het in de persoon van Peter Hoogerwerf al een strafschop verdiend, maar het was uiteindelijk Erik Haitsma die de 1-1 op het scorebord toverde. Hij wurmde zich door de verdediging en verschalkte de doelman met een bekeken schuiver.

Na de 1-1 koesterde SDS het zwaarbevochten puntje en probeerde het weer wat orde te scheppen in de chaos. Oudehaske kwam ook hierdoor verder naar voren en probeerde met alle macht toch nog te winnen, waardoor ook de slotfase van de wedstrijd spannend bleef. Oudehaske was dicht bij de winst, maar ook SDS had nog kunnen winnen door afstandsschoten van Pieter Sijtsma, Matthijs Postma en Peter Hoogerwerf. Wierd Hofstra kon in de laatste mimuut zelfs vrij inkoppen na corner nummer twintig, maar mikte deze keer net over het doel.

Beide teams moesten dan ook genoegen nemen met een puntje en hoewel we er vooraf wat meer van hadden verwacht, zijn we uiteindelijk blij met een puntje. Volgende week komt het vorig seizoen uit de 2e klasse gedegradeerde CVVO op bezoek in Oosterend.
Douwe Posthuma

SDS 2- DWP 2    1-1

In muoisume striid fan SDS 2. Oan de 16 meter ta like it betiden wol aardich mar echt gefaar levere it hast net op. Yn it skoft hawwe beide koaches wierskynlik ropt fan “goed begjinne”en DWP die dat. Sij komme op 0-1.  Gelokkich makket Arjen Los de 1-1. Mear siet er net mear yn.

SDS 5 – de Wâlde 2      4-2

Bij it skoft 3-1 en nei 90 minuten 4-2. Doelpuntenmakkers Dirk Yde Sjaarda, Feite de Haan, Robert Sijbesma en Harm Auke Dijkstra.

SDS VR1 – Mulier VR1     17-0

Foarige wike hien we in swierbefochten wedstriid tsjin Stiens VR3. Dit hien we gelukkich wol wûn: 1-3. Dizze wike wie it wer helemaal oars, in stik makkeliker fergelyke foarige wike. De wedstriid fan hjoed wie tsjin de dames fan Wytmarsum. Se stean helemaal ûnderoan dus wy seachen al in kâns fan winnen.
Mulier het tot no ta alles (dik) ferlen en hjoed dus ek. It soe ek kinne dat se hjoed lêst hien fan in kater fan it oktoberfest yn Wytmarsum en it noch minder woe.
By it starten fan de wedstriid wie it al drekt dúdlik, wy wien de bettere ploech. Binnen 10 minuten sieten de earste 2 doelpunten fan Jeska der al yn: de earste in prachtige ôfstânskot en de 2e trochdat se goed trochrûn en Femke, dy’t al 1 op 1 op de keaper wie, de bal moai nei Jeska spylje koe. Dernei 20 minuten gjin goals mar dit feroare al snel. Femke skoard nummer 3 (foarset fan Elske) en 4(ôfstânskot). Dan probeart Femke it wer, de keaper hat de bal mar lit dizze wer los. Esther sjut har kâns en makket de 5-0. In minút letter Seriette mei ek in ôfstanskot, 6-0. Wer even oertikje en dan de 7-0 fan Femke en de 8-0 fan Jildou(ek in ôfstânskot), wer minút op minút. Al 8 goals yn de earste helt!
De twadde helt is net oars. Dizze helt begjint wol wat rommelich mar wy gean troch mei skoaren. Femke begjint hjir mei, se spielet 2 man foarby en makket dan de 9-0. Nummer 10 wurd makke troch Jildou(wer in ôfstânskot) en Femke makket flak dernei goal nummer 11. De goals 12-0 en 13-0 wurre yn deselde minút makke troch Kirsten en Jildou. Kirsten makke it goal troch in foarset fan Elske en Jildou makke it goal wer troch in ôfstânskot. It 14e goal is wer fan Femke, dizze gjit fia de peal it goal yn. Dernei makket ek Sietske har earste goal fan dit seizoen: 15-0. 16-0 wurd makke troch Jeska. Wy tochten dat dit sawat it lêste goal fan de wedstriid wie mar yn de 90e minút krije wy noch in penalty. Ús keaper Marjo mei dizze nimme en natuerlik skoart sy ek! 17-0.

17-0 is dan ek de einstân. Mei dizze útslach gjit ús doelsaldo moai omheech! Mulier is hast net op ús helt west, se probearden it wol mar dit slagge net.
Nije wike ha wy wer in bekerwedstriid. Dit is tsjin WTOC en spylje wy by hun thús yn Aldwâld. Dizze dames spylje ek 4e klas yn in oare kompetysje, sy stean der 10e.

 Doelpuntenmakkers wiene:

Marjo 1 (penalty)
Seriette 1
Jeska 3
Femke 6
Kirsten 1
Sietske 1
Jildou 3
Esther 1

(Lysanne Wiersma)

Sds 19-1 vs LACFrisia 19-2: 5-2 (1-1 rust)


Met 10 eigen mensen en aanvulling uit 19-2 Tom en 17-1 Gerbrand en Pieter werd de strijd aangebonden. ‘7 0-1 uit een corner, even slikken. ‘12 de gelijkmaker van de snelle Wessel op puntgaaf aangeven (EB11 Eeltsje B)
Rust derhalve 1-1. ‘47 schrik wederom bij een corner 1-2. De mouwen omhoog en de balsnelheid ook leverde uiteindelijk ‘60 de 2-2 op door Wessel, topscorer vandaag.
De score werd uitgebouwd naar 3-2 ‘65 Kevin, 4-2 ‘70 Eeltsje, de vandaag tot “11” gepromoveerde linksback. ‘83: daar waar Wessel zijn eerste hattrick bij de JO19 kan maken, legt hij met een perfecte eindpass tikkie terug op onze “6” Tjitse die vanaf rand zestien beheerst de 5-2 binnen knalt.
Invallers ‘62 Gerbrand voor Kent en ‘78 Pieter B. voor de moe gestreden Tom.
Best genoch,
Forza SDS! MOTM: Team plus Wessel (2* + assist).
(Henk Mulder)

QVC- Starum JO10-1 – SDS JO10-1

Ruststân 6-2 en einstân 13-3.

Tredde jier op’e rige dat ik sjoch dat QVC yn’e earste seisoenshelte in klasse te leech yndielt. We ha dit mei joen oan’e lieding, waard net werkend…

Wesley en Yde