Evenementen in november 2022

Seleksjes sneon
28 september 2012
Weppers snein 30-9
29 september 2012

Mail de útslach, in koart ferslach, foto’s, doelpuntenmakkers, bijsûnderheden, eigenaardichheden, apartichheden, nuverheden en oare wissichheden nei dizze adressen en skilje de útslach efkes troch nei de kantine: 0515-331700.

Oflast
SDS D1 tegen Franeker D1 
SDS C1 tegen Makkum C1 
gr Andre

Oflast
SDS 5- DWP 4

útslach
8:30 SDS E1 – LSC 1890 E3 3-7
8:30 SDS E2 – SJO J V Bolsward E3 2-6
8:30 SDS F5 – Heerenveen F10G 3-1
9:00 SDS D1 – Franeker SC D1  g.n.t.
9:30 SDS F3 – Makkum F2 16-0
9:30 SDS F4 – Akkrum F4 0-1
10:15 SDS C1 – Makkum C1  g.n.t.
10:30 SDS MC1 – SJO HJC MC1 1-6
11:45 SDS C2 – DTD C1 0-15
12:00 SDS B1 – Franeker SC B2 4-1
13:15 SDS D2 – Akkrum D2G 4-2
14:30 SDS 1 – Fean’58 1 1-4
14:30 SDS 4 – Lions’66 4 6-0
16:30 SDS 5 – DWP 4 g.n.t.
16:30 SDS VR2 – ST Balk/Sleat VR2 0-12
8:45 LSC 1890 E8 – SDS E4 7-7
9:00 Workum E3 – SDS E3 3-3
9:00 Heerenveen F5 – SDS F1 0-13
10:15 ST Arum/Stormvog.’64 A1 – SDS A1 1-9
11:00 Workum F4 – SDS F2 0-13
13:15 SJO JVBolsward D3 – SDS D3 10-4
14:30 Mulier 2 – SDS 2 1-1
14:30 CVVO 3 – SDS 3 4-1

SDS 1 – it Fean 58   1       1-4
“Der moat hjoed wûn wurde”,  wie de miening fan elkenien dy’t mei  in SDS hert om rûn sneontemiddei yn Easterein. It waard lykwols in teloarstellende nederlaach.  De earste helte wiene de ploegen aardich oan elkoar weage. In oantal goeie kânsen oan beide kanten. Wytze Lanting kopte op de peal en dat wie foar SDS de beste kâns. De rêststân wie lykwols 0-1, omdat it Fean wol skoarde.
Nei de tee kaam der hoop bij SDS. Feiko Broersma, de langste man fan it fjild skoarde út in kopbal.
En krekt as tsjin ONT koe de foarsprong mar in goeie minút fêstholden wurde. It Fean makke de 1-2 en sels al hiel gau de 1-3. It wie efkes disoarder  bij SDS. Der kamen noch wol wat kânskes mar it it Fean wat de einstân bepaalde: 1-4 . En mei de oare útslaggen der bij hat SDS de reade lantearne hast te pakken.

Mulier 2 – SDS 2
Miskien wie Mulier yn de earste helte wol de bettere ploech, mar it wie SDS dy ’t nei in prachtige oanfal foar kaam troch in doelpunt fan Arjen Los. Dit like ek de rêststân te wurden wie it net dat Mulier yn de 45e minút op 1-1 kaam troch in bûtenspulgoal. Yn de twadde helte koe de wedstryd alle kanten op, mar waard der net mear skoard. Bote moast in noch kear in bal fan de doelline ôfhelje en by Mulier foel de noch in bal op de krúsing. Dochs bleaun it 1-1.

CVVO 3 – SDS 3      4-1
In goeie ploech dat CVVO, sa liet Hendrik E ús witte. It doelpunt wie fan Stefan van Krimpen.

SDS 4 – Lions 4   6-0
Oan de sinnige side fan de kantine wie it ien en al fleur. Bij Lions omdat de Ljouwerters  harren yn it bûtenlân waanden mei al Frysk gewauwel om harren hinne, bij  skiedsrjochter Stoffel omdat hij in makkie hie en bij SDS 4 omdat se 6 kear skoarden. Nei in flugge evaluaasje fan de wedstriid kamen de folgjende doelpuntenmakkers op papier: Jelmer Brouwer, Jelle de Jong, Broer Jacob Geidanus (2), Gert Jan Hessles en Doede Kooistra

SDS B1 – sc Franeker B2
B1 moest vandaag tegen Franeker B2 aantreden.
Met een redelijk blessure vrije selectie, alleen Remon en Haye Jan hebben nog een blessure,
werd er goed fel gestart, en stond de achterhoede als een huis.
Na een paar opgelegde kansen te hebben gemist, was het Almar die er doorheen liep maar binnen de 16 onderuit werd gehaald,
een terechte penalty die door Wiebe binnen werd geschoten, al zat de keeper in de goede hoek, hij was hard genoeg, dus`1-0.
Een goede opsteker, we waren beter, maar op het score bord was dat niet te zien.
We kregen redelijke kansen maar deden er te weinig mee, totdat Almar en Lourens goed doorzetten en Lourens het laatste tikje gaf, 2-0.
De achterhoede hield knap stand, Wiebe regelt het perfect en Stefan stond goed te keepen, dus ruststand geheel terecht 2-0.
In de rust de boys op het hard gedrukt om geconcentreerd te blijven voetballen, dan zit een overwinning er zeker in,
Franeker had nu voor de wind en geloofde er weer in, maar iedereen voerde zijn taak naar behoren uit,
en na een prachtige pass van Almar op Lourens maakte die z’n 2e van de middag, heel koel, 3-0.
Daarna viel de 3-1, een beetje ongelukkig, daardoor kreeg Franeker weer hoop, maar die werd door Foeke de grond ingeboord,
want een minuut later zorgde hij er met een van richting verandersd schot voor de 4-1.
Franeker leek terug te komen tot 4-2, maar door prima vlaggen van Jan Bouke, werd die afgekeurd wegens buitenspel.
De overwinning werd over de streep getrokken, mannen, prima op karakter gespeeld, ons niet gek laten maken door het provocerende gedrag van sommige
tegenstanders, hulde.
De eerste overwinning is een feit deze competitie, en als we op deze voet verder gaan, volgen er meer.
De inzet was perfect, de coaches zijn tevreden.
Boudewijn.

De counter is de lust en het leven voor SDS D2!! 
Aanvoerder Mark koos de voordewind kant. Dat leek eerst niet best uit te pakken, want Akkrum D2G (met de G van Grote keepster) drong SDS in een zenuwachtig potje verdedigen. Af en toe dreigend, maar echt gevaarlijk was Akkrum niet. Steven P. brak de wedstrijd open door een splijtende pass op Sietze te geven, die daar goed raad mee wist en counterend perfect scoorde. Voor rust volgde de 2 – 0 door Mark, die de zenuwen (hij droeg de aanvoerdersband én Pake stond langs de lijn) pas laat onder controle kreeg.
Na rust kwam de ware aard van D2 boven: counterploegje! Twee keer achter elkaar. De 3 – 0 (Sjoerd) door een mooie combinatie en de 4 – 0 door tactisch spel, waarbij Steven V. perfect op Sjoerd speelde die het machtig afmaakte. In het laatste kwartier ontpopte keeper Bote zich tot held van de wedstrijd door met gevaar voor eigen leven diverse aanvalsgolven van Akkrum te verstoren. Uiteindelijk scoorde de roodhemden nog wel twee keer, waardoor het weer spannend was. De winst kwam niet meer in gevaar en de blijdschap was bij SDS groot. Beste actie van de wedstrijd: Bote stopt perfect een goed ingeschoten penalty.
Meest grappig: Jopie en Steven staan achter het gemeentehuis te wachten op de ‘uit-speel-autos’ (na twee thuiswedstrijden wil je ook wel eens ergens anders heen nietwaar!) en komen na bezinning toch net op tijd voor de wedstrijd in Easterein.
Tjerk

SDS E1 – LSC 1890 E3
Vandaag stond voor SDS E1 de eerste competitie wedstrijd op het programma.
Ondanks de drie (dikke) nederlagen in de beker tegen Makkum E1, Zeerobben E1 en Franeker E1 waren we volle goede moed. Deze wedstrijden waren heel vroeg in het seizoen en we hadden nog nauwelijks getraind. Op de trainingen kun je ook zien dat de jongens elke week beter worden. En dat moesten we vandaag maar even laten zien tegen LSC uit Sneek.
Het begin was goed, er werd goed gespeeld met Stan als gevaarlijke man voorin met zijn snelheid. Nadat Tjitse een grote kans gemist had, was het LSC die op 0 – 1 kwam.
Bij LSC liepen een aantal spelers die net even feller waren als die van ons. Toch kwamen we er af en toe gevaarlijk uit en het duurde dan ook niet lang dat Stan die 1 – 1 binnentikte.
Vanaf dit moment werden we beter en 3 minuten later scoorde Tjitse de 2- 1.
LSC liet het er niet bij zitten en kwam weer beter in de wedstrijd en in de 17e minuut was het plotseling weer 2 -2. Het werd voor rust nog erger want in de 25e minuut scoorde LCS ook nog de 2 -3. Heel jammer want we waren voetballend zeker niet de mindere.
De tweede helft begon voor ons niet goed want LSC maakte na 2 minuten al de 2 – 4.
Toch stond de ploeg goed met de sterk spelende Douwe Jan op de achterste man.
Ruerd liet zien dat hij op het middenveld een hele goede speler is. Met een fantastische actie speelde hij zichzelf vrij en schoot de bal laag in de hoek, 3 – 4. We geloofden er weer in en kregen een aantal goede kansen, maar het was LSC die de 3 – 5 scoorde.
Stijn had nog een aantal goede reddingen, maar hij kon niet voorkomen dat het in de laatste minuut ook nog 3 – 6 werd. Een ietwat vertekende uitslag, want de ploegen waren gelijkwaardig. Niet getreurd, ik weet zeker dat het met deze jongens goed komt. Als we zo doorgaan kan het niet anders dan dat we straks wedstrijden gaan winnen.
Dan moet dat volgende week maar gebeuren, we spelen dan in en tegen Joure.
TP.

SDS F3 -Makkum F2
De earste wedstriid direct in monsterscore. Makkum F2 wie in maatsje te lyts foar de mannen fan F3. Gelokkich dat de skiedsrjochter de score bijhald, wat der wiene noch wat diskusjes oer ûnder de spilers fan F3,
Wie it no 15, 16 of 17-0. Tjerk hie se allegear telt it wiene de 16. Top mannen, dit beloofd wat! 
De coaches.

SDS F5 – SC Heerenveen F10G
F5 moest hjoed hun earste wedstryd fan’e kompetysje spylje tsjin Hearrefean. Doe’t ús tsjinstanners it fjild op kamen wiene ús boys en girls der wol in bytsje stil fan, want se hiene itselde sjirt oan as it grutte Hearefean! Us motto dit jier is: “Hat de tsjinstanner de bal, dan pakke wy him ôf!” en sa hiene wy ek in superspannende earste helte. Troch goed kypwurk, in stevige efterhoede, flitsende middenfjilders en goede spitsen-wurk koene we mooglikheden kreëre. Dit resulteerde yn twa goals fan Redmer yn’e earste helte. Yn de twadde helte kaam der noch in goal fan Redmer en ien fan’e tsjinstanners by: einstân 3-1!
Wy kinne altyd sizze: Wy ha in kear fan Hearefean wûn!
Gert-Jan en Tiede

SDS 5
Net omdat se sa let moatte hat de tsjinstanner DWP ôfbelle. Omdat der te min spilers binne ……(miskien omdat it sa let is).
SDS 5 hat foar de twadde kear yn dit koarte seizoen, in ôflaste wedstriid omdat de tsjinstanner it ôfwitte lit. Der is yn fergeliking mei ferline jier, it jier dêrfoar, it jier dêrfoar neat feroare.

Efkes Balje
Wat wol altyd trochgiet is it Efkes Baljen. 12 man melden harren en dêrfan krigen der 6 it oranje hesje. Moai dat Marco Reynhoudt der wer wie (simmer stop duorre wat langer dit jier) en ek Klaas van der Weg woe dizze wike dochs noch efkes lekker balje. Nettsjinsteande it feit dat twa droktemakkers der net wiene (enkel en gryp) siet de stimming der aardich yn bij de ploech dy’t gjin hesje oan hie. Sij wiene wat better en skoarden der flink op los. Wij hawwe fernommen dat Oane Bauke de winnende makke mar it soe ek samar Bertus wêze kinne.